Terug naar nieuws

Direct aangeslotenen GTS: boek aangehouden gastransportcapaciteit voor 2027 tijdig!

Gassen Aansluiting, Levering29 oktober 2026Jacques van de Worp
Rdam industrie.jpeg

Om de door GTS aangehouden gastransportcapaciteit op het GTS exit punt voor de gasafname in 2027 niet te verliezen, moeten direct aangeslotenen de capaciteit voor 2027 vóór 1 december 2026 bij GTS geboekt hebben. Dit om het “recht op aangehouden capaciteit” niet te verliezen.

Recht op aanhouden capaciteit

Landelijk gasnetbeheerder GTS houdt de exit capaciteit voor direct aangeslotenen (DA) aan tot 1 december, zoals beschreven in artikel 2.1.2a. van de Transportcode Gas – TSB. Dit houdt in dat GTS tot 1 december 2026 06:00u CET de op een exit punt(en) in 2026 geboekte capaciteit aanhoudt voor 2027. Na 1 december vervalt dit recht op ‘aangehouden capaciteit’.

Om voor de contractperiode, met start op 1 januari 2027, zeker te zijn van de exit capaciteit, dient deze capaciteit dus vóór 1 december 2026 geboekt te zijn bij GTS. In de meeste gevallen zal een direct aangeslotene niet zelf de benodigde capaciteit boeken, maar zal zijn gasleverancier dit voor de afnemer regelen. In dat geval kan de DA zijn gasleverancier verzoeken om de benodigde capaciteit voor 1 december 2026 te boeken bij GTS.

Informatie

In Nederland zijn zo'n 350 afnemers direct aangesloten op het landelijk gastransmissienet van GTS. Zij ontvangen hoogcalorisch (H-gas) of laagcalorisch gas (G- of L-gas). Veruit de meeste grootverbruikers - en alle kleinverbruikers - hebben een aansluiting op een gasdistributienet van een van een regionale netbeheerders zoals Liander, Enexis en Stedin. Zij hoeven geen actie te ondernemen. 

Voor verdere vragen kunnen VEMW-leden contact opnemen met het VEMW bureau, als ook rechtstreeks met de GTS Aansluitingen Desk.