De drinkwaterbedrijven leverden in 2024 drinkwater van goede kwaliteit. Toch verwachten veel drinkwaterbedrijven dat ze in de toekomst steeds meer moeten zuiveren om deze kwaliteit te behouden. Dit schrijft de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) in haar rapport Drinkwaterkwaliteit 2024 dat recentelijk, samen met de bedrijfsverslagen van de drinkwaterbedrijven over 2024 door Minister Tieman aan de Tweede Kamer is aangeboden. Met deze rapportages geeft de ILT invulling aan haar wettelijke taak om jaarlijks verslag te doen van de kwaliteit van het Nederlandse drinkwater, de totstandkoming van de drinkwatertarieven en de bedrijfsverslagen van de drinkwaterbedrijven.
Wettelijk meetprogramma
De ILT houdt toezicht op de kwaliteit van drinkwater. Dit doet zij onder andere door de resultaten van de drinkwaterkwaliteitsmetingen te beoordelen en in te grijpen wanneer de kwaliteit of veiligheid van drinkwater in gevaar is. Bij 99,84% van de metingen voldeed het drinkwater aan de gestelde normen. Ook reageerden drinkwaterbedrijven goed op incidenten, zoals verstoringen in het productie- en distributiesysteem, en verontreinigingen in het oppervlaktewater dat wordt gebruikt voor de productie van drinkwater.
Drinkwatervoorziening onder druk
Hoewel de kwaliteit van drinkwater in Nederland nog hoog is, wordt het volgens de ILT steeds ingewikkelder om dit niveau te behouden. Vervuiling van de bronnen, klimaatverandering en verouderde infrastructuur zetten de drinkwatervoorziening onder druk. Specifiek genoemd worden meststoffen, bestrijdingsmiddelen en PFAS. Deze verontreinigingen en met name PFAS vormen een risico voor de drinkwaterbereiding. Volgens de ILT zijn blijvende inspanningen nodig van zowel drinkwaterbedrijven als de overheid. Dat betekent dat drinkwaterbedrijven moeten investeren in de drinkwatervoorziening (winning, zuivering en distributie) en de overheid in bescherming en beschikbaarheid van de drinkwaterbronnen.
Resultaten beoordeling bedrijfsverslagen
De gewogen gemiddelde vermogenskostenvoet (WACC) voor de kalenderjaren 2022-2024 is vastgesteld op 2,95%. Deze geeft het redelijk rendement op het geïnvesteerd vermogen weer dat als norm geldt voor de Nederlandse drinkwaterbedrijven. In 2024 hebben vier drinkwaterbedrijven de wettelijk vastgestelde vermogenskostenvoet overschreden. Deze overschrijdingen dienen uiterlijk in 2026 te zijn gecompenseerd, de ILT ziet hierop toe. Het gewogen gemiddelde van de gerealiseerde vermogenskosten voor de gehele drinkwatersector bedraagt 2,72% in 2024 (2,01% in 2023). Het maximaal toegestane eigen vermogen in het totale vermogen (solvabiliteit) is voor de kalenderjaren 2022-2024 vastgesteld op 70%. Volgens de ILT voldoen alle bedrijven aan deze wettelijke eis
Bron: ILT